The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Anime, cartoons and 3D. Animated shorts and features. And don't forget the animation genius in Bulgaria.

Wall-E VS Kung Fu Panda (Poll Options Taken from Talkback Subject Lines)

"Wall-E is genius"
3
75%
"Fuck Wall-E, Kung Fu Panda was more fun"
0
No votes
"Kung Fu Panda reeked of fishy vagina"
0
No votes
"2 superb movies released the same year"
1
25%
 
Total votes : 4

The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Shane on Thu Feb 02, 2006 11:14 am

Found this on http://www.newsarama.com

A Partial Listing of 2005 Annie Award Nominations

Best Animated Feature
Chicken Little – Walt Disney Feature Animation
Corpse Bride – Warner Bros. Presents A Tim Burton/Laika Entertainment Production
Howl’s Moving Castle – Walt Disney Studios/Studio Ghibli
Madagascar – DreamWorks Animation
Wallace & Gromit – The Curse of the Were-Rabbit – Aardman Animations Ltd./DreamWorks Animation

Best Home Entertainment Production
Bionicle 3: Web of Shadows – Creative Capers Entertainment, Inc.
Kronk’s New Groove – DisneyToon Studios
Lilo & Stitch 2: Stitch Has A Glitch – DisneyToon Studios
Tarzan II – DisneyToon Studios
The Batman vs Dracula – Warner Bros. Animation

Best Animated Short Subject
The Fan and The Flower – Atomic Television/Plymptoons Productions
Life in Transition – John R. Dilworth/Stretch Films, Inc.
Milch – Klasky Csupo
Moongirl – Laika
The Moon and The Son: An Imagined Conversation – John Canemaker Productions

Best Animated Television Commercial
Conoco '1975' - Ring of Fire
They Might Be Giants “Bastard Wants to Hit Meâ€
User avatar
Shane
AIRWOLF
 
Posts: 2476
Joined: Sat Dec 10, 2005 3:28 pm
Location: Kansas City

Postby Ribbons on Thu Feb 02, 2006 12:03 pm

Hmmm... was not aware that an award like this even existed, although it shouldn't really surprise me. Anyway, thanks for the heads-up Shane.

It's weird that the voice acting recognitions go to single episodes. Also, "Life as a Teenage Robot" may have a nice pedigree, but I don't know if I'd say it deserves to be up for best animated show on television. It's basically the same episode over and over.
User avatar
Ribbons
SQUARE PEG
 
Posts: 13949
Joined: Tue Aug 23, 2005 2:00 am

Postby The Garbage Man on Thu Feb 02, 2006 4:47 pm

Justice League Unlimited, on the other hand, wholly deserves to be on that list.

Hmm... I wonder if someone from Wallace & Gromit will win in the "Voice Acting in an Animated Feature Production" category...
User avatar
The Garbage Man
AIRWOLF
 
Posts: 2558
Joined: Sat Jul 16, 2005 3:27 pm
Location: The Big Blue Velour Marble

Postby Ribbons on Thu Feb 02, 2006 5:03 pm

It's a distinct possibility.
User avatar
Ribbons
SQUARE PEG
 
Posts: 13949
Joined: Tue Aug 23, 2005 2:00 am

Postby thomasgaffney on Mon Dec 03, 2007 11:49 am

[quote="DerLanghaarige"]http://annieawards.org/foryourconsideration.html

2007 ANNIE AWARD NOMINATIONS BY CATEGORY

PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated Feature

* Bee Movie – DreamWorks Animation
* Persepolis – Sony Pictures Classics
* Ratatouille – Pixar Animation Studios
* Surf’s Up – Sony Pictures Animation
* The Simpsons Movie – Twentieth Century Fox

Best Home Entertainment Production

* Doctor Strange – MLG Productions
* Futurama “Bender’s Big Scoreâ€
find me: twitter and goodreads
find my book: amazon
User avatar
thomasgaffney
a might unpredictable
 
Posts: 6618
Joined: Sat Jul 16, 2005 11:11 am
Location: lost in a book

Postby Spifftacular SquirrelGirl on Mon Dec 03, 2007 11:50 am

I posted this in another thread but... can Kim Possible really be nominated? I thought Disney stopped making new episodes a long time ago.
User avatar
Spifftacular SquirrelGirl
AIRWOLF
 
Posts: 1434
Joined: Mon Dec 03, 2007 10:58 am
Location: Random tree

Postby DerLanghaarige on Mon Dec 03, 2007 11:51 am

KP got renewed last year!
Image
User avatar
DerLanghaarige
Lohman's Wet Shirt
 
Posts: 2558
Joined: Fri Dec 09, 2005 3:00 pm
Location: Germany

Postby Spifftacular SquirrelGirl on Mon Dec 03, 2007 11:52 am

DerLanghaarige wrote:KP got renewed last year!


oh wow am I way behind, I used to love that show. ^^
User avatar
Spifftacular SquirrelGirl
AIRWOLF
 
Posts: 1434
Joined: Mon Dec 03, 2007 10:58 am
Location: Random tree

Postby DerLanghaarige on Mon Dec 03, 2007 11:56 am

Season 4 was still great!
(despite one episode in which Disney forced the writers to put an "Eat healthy" message in it and that the finale has just two episodes although it desperately needs 3! [but it has Ron Perlman as main villain!])
Image
User avatar
DerLanghaarige
Lohman's Wet Shirt
 
Posts: 2558
Joined: Fri Dec 09, 2005 3:00 pm
Location: Germany

Postby DerLanghaarige on Sat Feb 09, 2008 8:15 am

Well, here are the winners. No big surprises, as far as I can see. Lots of Ratatouille and Kim Possible lost against Creature Comfort. (Well, what can I say against Aardman?)


Best Animated Feature
Ratatouille – Pixar Animation Studios*

Best Home Entertainment Production

Futurama “Bender’s Big Scoreâ€
Image
User avatar
DerLanghaarige
Lohman's Wet Shirt
 
Posts: 2558
Joined: Fri Dec 09, 2005 3:00 pm
Location: Germany

Re: The Official Annie Awards Thread (Now w/ 2007 Noms!)

Postby DerLanghaarige on Mon Dec 01, 2008 3:32 pm

Aaaaaaaaaaaand here are the 2008 nominees:

PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated Feature

* Bolt – Walt Disney Animation Studios
* Kung Fu Panda – DreamWorks Animation
* $9.99 – Sherman Pictures/Lama Films
* Wall•E – Pixar Animation Studios
* Waltz With Bashir – Sony Pictures Classics/Bridgit Folman, Les Films D’ici, Razor Films

Best Animated Home Entertainment Production

* Batman: Gotham Knight – Warner Bros. Animation
* Christmas Is Here Again – Easy To Dream Entertainment
* Futurama: The Beast with a Billion Backs – The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Home Entertainment
* Justice League: The New Frontier – Warner Bros. Animation
* The Little Mermaid: Ariel’s Beginning – DisneyToon Studios

Best Animated Short Subject

* Glago’s Guest – Walt Disney Animation Studios
* Hot Dog – Bill Plympton Studio
* Presto – Pixar Animation Studios
* Sebastian’s Voodoo – Joaquin Baldwin
* Wallace & Gromit: A Matter of Loaf and Death – Aardman Animations Ltd.

Best Animated Television Commercial

* Giant Monster – Curious Pictures
* Long Legs Mr. Hyde – Curious Pictures
* Rotofugi: The Collectors – Screen Novelties
* Sarah – Z Animation
* United Airlines “Heart” – Duck Studios

Best Animated Television Production

* King of the Hill – 20th Century Fox TV
* Moral Orel – ShadowMachine
* Phineas and Ferb – Disney Television Animation
* Robot Chicken: Star Wars Episode II - ShadowMachine
* The Simpsons – Gracie Films/Fox TV

Best Animated Television Production Produced for Children

* A Miser Brothers Christmas – Warner Bros. Animation
* Avatar: The Last Airbender – Nickelodeon
* Foster’s Home for Imaginary Friends “Destination Imagination” – Cartoon Network Studios
* The Mighty B! – Nickelodeon
* Underfist: Halloween Bash – Cartoon Network Studios

Best Animated Video Game

* Dead Space – Electronic Arts
* Kung Fu Panda – Activision
* Wall•E – Heavy Iron Studios, a division of THQ, Inc.

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Animated Effects

* Alen Lai “Dr. Seuss’ Horton Hears A Who” – Blue Sky Studios
* Li-Ming Lawrence Lee “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Fangwei Lee “Madagascar: Escape 2 Africa” – DreamWorks Animation
* Kevin Lee “Bolt” – Walt Disney Animation Studios
* Enrique Vila “Wall•E” – Pixar Animation Studios

Character Animation in a Feature Production

* James Baxter “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Jeff Gabor “Dr. Seuss’ Horton Hears A Who” – Blue Sky Studios
* Philippe Le Brun “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Victor Navone “Wall•E” – Pixar Animation Studios
* Dan Wagner “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation

Character Animation in a Television Production or Short Form

* Sandro Cleuzo “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation
* Joshua A. Jennings “Robot Chicken: Star Wars Episode II” - ShadowMachine
* Pierre Perifel “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation

Character Design in an Animated Feature Production

* Valerie Hadida “Igor” – Exodus Film Group
* Sang Jun Lee “Dr. Seuss’ Horton Hears A Who” – Blue Sky Studios
* Nico Marlet “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation

Character Design in an Animated Television Production or Short Form

* Bryan Arnett – Mighty B! “Bat Mitzah Crashers” – Nickelodeon
* Ben Balistreri - Foster’s Home for Imaginary Friends “Mondo Coco” – Cartoon Network Studios
* Sean Galloway “The Spectacular Spider-Man” – Sony Pictures Television
* Jorge Gutierrez – El Tigre: The Adventures of Manny Rivera “The Good, The Bad, The Tigre” – Nickelodeon
* Nico Marlet “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation

Directing in an Animated Feature Production

* Sam Fell, Rob Stevenhagen “The Tale Of Despereaux” – Universal Pictures
* Ari Folman “Waltz With Bashir” – Sony Pictures Classics/Bridgit Folman, Les Films D’ici, Razor Films
* Tatia Rosenthal “$9.99” – Sherman Pictures/ Lama Films
* John Stevenson & Mark Osborne “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Andrew Stanton “Wall•E” – Pixar Animation Studios

Directing in an Animated Television Production or Short Form

* Bob Anderson - The Simpsons “Treehouse of Horror XIX” – Gracie Films/Fox TV
* Joaquim Dos Santos – Avatar: The Last Airbender “Sozin’s Comet Pt. 3” – Nickelodeon
* Craig McCracken, Rob Renzetti - Foster’s Home for Imaginary Friends “Destination Imagination” – Cartoon Network Studios
* Chris McKay – Moral Orel “Passing” – ShadowMachine
* Alan Smart - SpongeBob SquarePants “Penny Foolish” – Nickelodeon

Music in an Animated Feature Production

* Kevin Manthei – “Batman: Gotham Knight” – Warner Bros. Animation
* John Powell – “Dr. Seuss’ Horton Hears A Who” – Blue Sky Studios
* Max Richter – “Waltz With Bashir” – Sony Pictures Classics/Bridgit Folman, Les Films D’ici, Razor Films
* William Ross – “The Tale Of Despereaux” – Universal Pictures
* Hans Zimmer & John Powell – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation

Music in an Animated Television Production or Short Form

* Carl Finch & Brave Combo - Click and Clack’s “As the Wrench Turns” – CTTV Productions
* Henry Jackman, Hans Zimmer & John Powell – “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation
* Kevin Kiner – “Star Wars The Clone Wars: Rising Malevolence” – Lucasfilm Animation Ltd.
* Guy Moon – Back at the Barnyard “Cowman: The Uddered Avenger” – Nickelodeon/Omation
* Guy Michelmore – “Growing Up Creepie: Rockabye Freakie” – Taffy Entertainment LLC

Production Design in an Animated Feature Production

* Ralph Eggleston “Wall•E” – Pixar Animation Studios
* Paul Felix “Bolt” – Walt Disney Animation Studios
* Tang Heng “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Evgeni Tomov “The Tale Of Despereaux” – Universal Pictures
* Raymond Zibach “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation

Production Design in an Animated Television Production or Short Form

* Andy Harkness “Glago’s Guest” – Walt Disney Animation Studios
* Tang Heng “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation
* Seonna Hong – The Mighty B! “Bee Patients” – Nickelodeon
* Dan Krall – Chowder “The Heavy Sleeper” – Cartoon Network Studios
* Raymond Zibach “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation

Storyboarding in an Animated Feature Production

* Alessandro Carloni – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Ronnie Del Carmen – “Wall•E” – Pixar Animation Studios
* Joe Mateo “Bolt” – Walt Disney Animation Studios
* Jen Yuh Nelson – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Rob Stevenhagen – “The Tale Of Despereaux” – Universal Pictures

Storyboarding in an Animated Television Production or Short Form

* Butch Hartman – Fairly OddParents “Mission: Responsible” – Nickelodeon
* Andy Kelly – Ni Hao, Kai-Lan “Twirly Whirly Flyers” – Nickelodeon Productions/Nelvana
* Andy Schuler – “Secret of the Furious Five” – DreamWorks Animation
* Eddie Trigueros “The Mighty B! “Name Shame”– Nickelodeon
* Chris Williams “Glago’s Guest” – Walt Disney Animation Studios

Voice Acting in an Animated Feature Production

* Ben Burtt – Voice of Wall•E – “Wall•E” – Pixar Animation Studios
* Dustin Hoffman – Voice of Shifu – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* James Hong – Voice of Mr. Ping – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Ian McShane – Voice of Tai Lung – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Mark Walton – Voice of Rhino – “Bolt” – Walt Disney Animation Studios

Voice Acting in an Animated Television Production or Short Form

* Ahmed Best – Voice of Jar Jar Binks – “Robot Chicken: Star Wars Episode II” - ShadowMachine
* Seth MacFarlane – Voice of Peter Griffin – Family Guy “I Dream of Jesus” – Fox TV Animation/Fuzzy Door Productions
* Dwight Schultz – Voice of Mung Daal – Chowder “Apprentice Games” – Cartoon Network Studios

Writing in an Animated Feature Production

* Jon Aibel & Glenn Berger – “Kung Fu Panda” – DreamWorks Animation
* Etan Cohen and Eric Darnell & Tom McGrath – “Madagascar:Escape 2 Africa” – DreamWorks Animation
* Ari Folman – “Waltz With Bashir” – Sony Pictures Classics/Bridgit Folman, Les Films D’ici, Razor Films
* Cinco Paul and Ken Daurio – “Dr. Seuss’ Horton Hears A Who” – Blue Sky Studios

Writing in an Animated Television Production or Short Form

* Joel H. Cohen – The Simpsons “The Debarted” – Gracie Films/Fox TV
* Scott Kreamer – El Tigre: The Adventures of Manny Rivera “Mustache Love” – Nickelodeon
* Paul McEvoy and Todd Berger – “Secrets of the Furious Five” – DreamWorks Animation
* Tom Root, Douglas Goldstein, Hugh Davidson, Mike Fasolo, Seth Green, Dan Milano, Matthew Senreich, Kevin Shinick, Zeb Wells – “Robot Chicken: Star Wars Episode II” – ShadowMachine
* Chris Williams – “Glago’s Guest” – Walt Disney Animation Studios

JURIED AWARDS

* Winsor McCay recipients - Mike Judge, John Lasseter and Nick Park for career contributions to the art of animation
* June Foray award - Bill Turner for significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation
* Certificate of Merit award - Amir Avini, Mike Fontanelli, Kathy Turner, Alex Vassilev
Image
User avatar
DerLanghaarige
Lohman's Wet Shirt
 
Posts: 2558
Joined: Fri Dec 09, 2005 3:00 pm
Location: Germany

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Seppuku on Sun Feb 01, 2009 7:29 am

In light of Wall-E's total snubbing by the Annies and the talkback debate taking place as I type, I figured this thread could do with a new poll.

If we were going on that talkback alone, Kung Fu Panda wins a landslide victory. And I personally find that fucking crazy! The only explanation I can come up with is that folks can't appreciate cinema that isn't just a filmed play anymore. We can't let the visuals be our narrator, like in City Lights or Metropolis or Fantasia, we need the comforting whine of words instead.

I'm guessing if anyone votes on the poll the results here might be a little different than the talkbacks...but I s'pose we'll see.
Dale Tremont Presents...

Image
User avatar
Seppuku
SWINGING PLASTIC LION
 
Posts: 7872
Joined: Wed Dec 07, 2005 2:52 am
Location: Limeyland

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Fried Gold on Sun Feb 01, 2009 7:40 am

Kung Fu Panda winning over any of those other four nominees is a big joke.

And then for it to go on a get Best Director too?
User avatar
Fried Gold
AIRWOLF PLUS
 
Posts: 13930
Joined: Fri Dec 09, 2005 12:28 pm
Location: ░░░░░░░░░░░░░░░░

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby minstrel on Sun Feb 01, 2009 12:02 pm

Kung Fu Panda is certainly not as challenging or intense a film as Wall-E. But it's fairly simple-minded and funny, and is kind of "easier to watch" than Wall-E. Personally, I think Wall-E is a much better film, and I saw it twice in theaters and twice more on DVD, but I've seen Kung Fu Panda probably seven or eight times on DVD and my roomie has watched it more often than that (he puts it on when he's working on his schematics just as background noise).

Maybe Kung Fu Panda's domination says more about the Annie Awards than about the films themselves.
"Everybody is equally shitty and wrong." - Ribbons
User avatar
minstrel
Leader of the Insquirrelgency
 
Posts: 12634
Joined: Fri Dec 09, 2005 2:03 pm
Location: Area 52

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Fried Gold on Sun Feb 01, 2009 12:15 pm

Note that the five nominated were:

* Bolt
* Kung Fu Panda
* $9.99
* Wall•E
* Waltz With Bashir
User avatar
Fried Gold
AIRWOLF PLUS
 
Posts: 13930
Joined: Fri Dec 09, 2005 12:28 pm
Location: ░░░░░░░░░░░░░░░░

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Maui on Mon Feb 02, 2009 1:47 am

Fried Gold wrote:Note that the five nominated were:

* Bolt
* Kung Fu Panda
* $9.99
* Wall•E
* Waltz With Bashir


I still need to see $9.99. Only one I haven't caught yet.
User avatar
Maui
WoWie
 
Posts: 7608
Joined: Fri May 11, 2007 10:19 pm

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Ribbons on Mon Feb 02, 2009 2:27 am

I definitely preferred Wall-E, but I don't think Kung Fu Panda is *bad* per se... and it is pretty well-directed. So I voted for the number 4 option (although Wall-E *is* genius). Also, what is $9.99?
User avatar
Ribbons
SQUARE PEG
 
Posts: 13949
Joined: Tue Aug 23, 2005 2:00 am

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby Maui on Mon Feb 02, 2009 2:31 am

Ribbons wrote:Also, what is $9.99?


I'm still waiting for it to come to Berkeley!

http://www.9dollars99movie.com/ :)
User avatar
Maui
WoWie
 
Posts: 7608
Joined: Fri May 11, 2007 10:19 pm

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby DerLanghaarige on Wed Dec 02, 2009 11:44 am

Hey, the nominations for the 37th annie Awards have been released!


PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated Feature

* Cloudy With a Chance of Meatballs — Sony Pictures Animation
* Coraline — Laika
* Fantastic Mr. Fox — 20th Century Fox
* The Princess and the Frog — Walt Disney Animation Studios
* The Secret of Kells — Cartoon Saloon
* Up — Pixar Animation Studios

Best Home Entertainment Production

* Curious George: A Very Monkey Christmas — Universal Animation Studios
* Futurama: Into the Wild Green Yonder — The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Home Entertainment
* Green Latern: First Flight — Warner Bros. Animation
* Open Season 2 — Sony Pictures Animation
* SpongeBob vs. The Big One — Nickelodeon

Best Animated Short Subject

* Pups of Liberty — Picnic Pictures
* Robot Chicken: Star Wars 2.5 — ShadowMachine
* Santa, The Fascist Years — Plymptoons
* The Rooster, The Crocodile and The Night Sky — Barley Films
* The Story of Walls — Badmash Animation Studios

Best Animated Television Commercial

* Goldfish: In The Dark — Blur Studios, Inc.
* Idaho Lottery “Twiceland” — Acme Filmworks, Inc.
* Nutty Trade — Blue Sky Studios
* Spanish Lottery “Deportees” — Acme Filmworks, Inc.
* The Spooning — Screen Novelties /Acne Media

Best Animated Television Production

* Glenn Martin, DDS — Tornante, Cuppa Coffee Studios & Rogers Communications
* Merry Madagascar — DreamWorks Animation
* Prep and Landing — ABC Family/Walt Disney Animation Studios
* The Simpsons — Gracie Films

Best Animated Television Production for Children

* Mickey Mouse Clubhouse — Disney Television Animation
* SpongeBob SquarePants — Nickelodeon
* The Marvelous Misadventures of Flapjack — Cartoon Network Studios
* The Mighty B! — Nickelodeon/Polka Dot Pictures/Paper Kite Productions
* The Penguins of Madagascar — Nickelodeon and DreamWorks Animation

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Animated Effects

* Scott Cegielski “Monsters vs. Aliens” — DreamWorks Animation
* Alexander Feigin “9” — 9 L.L.C.
* Eric Froemling “Up” — Pixar Animation Studios
* Tom Kluyskens “Cloudy With a Chance of Meatballs” — Sony Pictures Animation
* James Mansfield “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios

Character Animation in a Television Production

* Mark Donald “B.O.B.'s Big Break” — DreamWorks Animation
* Mark Mitchell “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios
* Kevan Shorey “Merry Madagascar” — DreamWorks Animation
* Tony Smeed “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios
* Phillip To “Monsters vs. Aliens: Mutant Pumpkins from Outer Space” — DreamWorks Animation

Character Animation in a Feature Production

* Andreas Deja “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios
* Eric Goldberg “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios
* Travis Knight “Coraline” — Laika
* Daniel Nguyen “Up” — Pixar Animation Studios
* Bruce Smith “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios

Character Design in a Television Production

* Bryan Arnett “The Mighty B! - Catatonic” — Nickelodeon/Polka Dot Pictures/Paper Kite Productions
* Ben Balistreri “Foster's Home for Imaginary Friends” — Cartoon Network Studios
* Craig Kellman “Merry Madagascar” — DreamWorks Animation
* Bill Schwab “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios

Character Design in a Feature Production

* Daniel Lopez Munoz “Up” — Pixar Animation Studios
* Shane Prigmore “Coraline” — Laika
* Shannon Tindle “Coraline” — Laika

Directing in a Television Production

* Pam Cooke & Jansen Yee “American Dad: Brains, Brains & Automobiles” — 20th Century Fox/Fuzzy Door/Underdog
* Rob Fendler “Popzilla” — Animax
* John Infantino, J.G. Quintel “The Marvelous Misadventures of Flapjack: Candy Casanova” — Cartoon Network Studios
* Bret Haaland “The Penguins of Madagascar - Launchtime” — Nickelodeon and DreamWorks Animation
* Jennifer Oxley “The Wonder Pets: Help The Monster” — Nickelodeon/Little Airplane Productions

Directing in a Feature Production

* Wes Anderson “Fantastic Mr. Fox” — 20th Century Fox
* Pete Docter “Up” — Pixar Animation Studios
* Christopher Miller, Phil Lord “Cloudy With a Chance of Meatballs” — Sony Pictures Animation
* Hayao Miyazaki “Ponyo” — Studio Ghibli
* Henry Selick “Coraline” — Laika

Music in a Television Production

* Michael Giacchino “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios
* Kevin Kiner “Star Wars: The Clone Wars “Weapons Factory” — Lucasfilm Animation Ltd.
* Guy Moon “The Fairly OddParents: “Wishology-The Big Beginning” — Nickelodeon

Music in a Feature Production

* Bruno Coulais “Coraline” — Laika
* Michael Giacchino “Up” — Pixar Animation Studios
* Joe Hisaishi “Ponyo” — Studio Ghibli
* John Powell “Ice Age: Dawn of the Dinosaurs” — Blue Sky Studios

Production Design in a Television Production

* Mac George “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios
* Andy Harkness “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios
* Janice Kubo “Foster's Home for Imaginary Friends” — Cartoon Network Studios

Production Design in a Feature Production

* Christopher Appelhans “Coraline” — Laika
* Ian Gooding “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios
* Tadahiro Uesugi “Coraline” — Laika
* Christophe Vacher “9” — 9 L.L.C.

Storyboarding in a Television Production

* Sunil Hall “The Mighty B!: Catatonic” — Nickelodeon/Polka Dot Pictures/Paper
* Brandon Kruse “The Fairly OddParents: Fly Boy” — Nickelodeon
* Robert Koo “Merry Madagascar” — DreamWorks Animation
* Joe Mateo “Prep and Landing” — ABC Family/Walt Disney Animation Studios Kite Productions
* Adam Van Wyk “The Spectacular Spider-Man: Final Curtain” — Culver Entertainment

Storyboarding in a Feature Production

* Sharon Bridgeman “Astro Boy” — Imagi Studios
* Chris Butler “Coraline” — Laika
* Ronnie Del Carmen “Up” — Pixar Animation Studios
* Tom Owens “Monsters vs. Aliens” — DreamWorks Animation
* Peter Sohn “Up” — Pixar Animation Studios

Voice Acting in a Television Production

* Danny Jacobs - Voice of King Julien - “Merry Madagascar” — DreamWorks Animation
* Nicky Jones - Voice of Chowder - “Chowder: The Dinner Theatre” — Cartoon Network Studios
* Tom Kenny - Voice of SpongeBob - “SpongeBob SquarePants — Truth or Square” — Nickelodeon
* Dwight Schultz - Voice of Mung Daal - “Chowder:The Party Cruise” — Cartoon Network Studios
* Willow Smith - Voice of Abby - “Merry Madagascar” — DreamWorks Animation

Voice Acting in a Feature Production

* Jen Cody - Voice of Charlotte - “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios
* Dawn French - Voice of Miss Forcible - “Coraline” — Laika
* Hugh Laurie - Voice of Dr. Cockroach Ph.D. - “Monsters vs. Aliens” — DreamWorks Animation
* John Leguizamo - Voice of Sid - “Ice Age: Dawn of the Dinosaur” — Blue Sky Studios
* Jenifer Lewis - Voice of Mama Odie - “The Princess and the Frog” — Walt Disney Animation Studios

Writing in a Television Production

* Daniel Chun - “The Simpsons: Treehouse of Horror XX” — Gracie Films
* Kevin Deters, Stevie Wermers-Skelton - “Prep and Landing” — Walt Disney Animation Studios
* Valentina L. Garza - “The Simpsons: Four Great Women and a Manicure” — Gracie Films
* Billy Kimball and Ian Maxtone-Graham - “The Simpsons: Gone Maggie Gone” — Gracie Films
* Billy Lopez - “The Wonder Pets - Save the Honey Bears” — Nickelodeon Productions/Little Airplane Productions

Writing in a Feature Production

* Wes Anderson and Noah Baumbach - “Fantastic Mr. Fox” — 20th Century Fox
* Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy - “Up” — Pixar Animation Studios
* Timothy Hyde Harris and David Bowers - “Astro Boy” — Imagi Studios
* Christopher Miller and Phil Lord - “Cloudy With a Chance of Meatballs” — Sony Pictures Animation

JURIED AWARDS

Winsor McCay Award — Tim Burton, Bruce Timm, Jeffrey Katzenberg

June Foray — Tom Sito

Ub Iwerks Award — William T. Reeves

Special Achievement — Martin Meunier and Brian McLean

Certificate of Merit — Myles Mikulic, Danny Young and Michael Woodside
Image
User avatar
DerLanghaarige
Lohman's Wet Shirt
 
Posts: 2558
Joined: Fri Dec 09, 2005 3:00 pm
Location: Germany

Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby DerLanghaarige on Mon Dec 06, 2010 12:40 pm

Hey, the new nominations are out!

PRODUCTION CATEGORIES___________________________

Best Animated Feature

* Despicable Me – Illumination Entertainment
* How to Train Your Dragon – DreamWorks Animation
* Tangled – Disney
* The Illusionist – Django Films
* Toy Story 3 – Disney/Pixar

Best Animated Short Subject

* Coyote Falls - Warner Bros. Animation
* Day & Night – Pixar
* Enrique Wrecks the World - House of Chai
* The Cow Who Wanted To Be A Hamburger - Plymptoons Studio
* The Renter - Jason Carpenter

Best Animated Television Commercial

* Children's Medical Center - DUCK Studios
* Frito Lay Dips "And Then There Was Salsa" - LAIKA/house
* ‘How To Train Your Dragon’ Winter Olympic Interstitial "Speed Skating" - DreamWorks Animation
* McDonald's "Spaceman Stu" - DUCK Studios
* Pop Secret "When Harry Met Sally" - Nathan Love

Best Animated Television Production

* Futurama - The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television
* Kung Fu Panda Holiday - DreamWorks Animation
* Scared Shrekless - DreamWorks Animation
* Star Wars: The Clone Wars “Arc Troopers” - Lucasfilm Animation, Ltd.
* The Simpsons - Gracie Films

Best Animated Television Production for Children

* Adventure Time - Cartoon Network Studios
* Cloudbread – GIMC
* Fanboy & Chum Chum - Nickelodeon, Frederator
* Regular Show - Cartoon Network Studios
* SpongeBob SquarePants – Nickelodeon

Best Animated Video Game

* Heavy Rain - Quantic Dream
* Kirby's Epic Yarn - Good-Feel & HAL Laboratory
* Limbo – Playdead
* Shank - Klei Entertainment Inc.



INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES___________________

Animated Effects in an Animated Production

* Andrew Young Kim "Shrek Forever After" - DreamWorks Animation
* Jason Mayer "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Brett Miller "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Sebastian Quessy "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures
* Kryzstof Rost "Megamind" - DreamWorks Animation

Character Animation in a Television Production

* Nicolas A. Chauvelot "Scared Shrekless" - DreamWorks Animation
* Savelon Forrest "Robot Chicken: Star Wars Episode III" - ShadowMachine
* Elizabeth Havetine "Robot Chicken: Star Wars Episode III" – ShadowMachine
* David Pate "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation
* Nideep Varghese "Scared Shrekless" - DreamWorks Animation

Character Animation in a Feature Production

* Mark Donald "Megamind" - DreamWorks Animation
* Anthony Hodgson "Megamind" - DreamWorks Animation
* Gabe Hordos "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Jakob Hjort Jensen "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* David Torres "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation

Character Animation in a Live Action Production

* Quentin Miles - Clash of the Titans
* Ryan Page - Alice in Wonderland

Character Design in a Television Production

* Andy Bialk "The Ricky Gervais Show" - W!LDBRAIN Entertainment
* Stephan DeStefano "Sym-Bionic Titan" - Cartoon Network
* Ernie Gilbert "T.U.F.F. Puppy" – Nickelodeon
* Gordon Hammond "T.U.F.F. Puppy" – Nickelodeon
* Steve Lam "Fanboy & Chum Chum" - Nickelodeon, Frederator

Character Design in a Feature Production

* Sylvain Chomet "The Illusionist" - Django Films
* Carter Goodrich "Despicable Me" - Illumination Entertainment
* Timothy Lamb "Megamind" - DreamWorks Animation
* Nico Marlet "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation

Directing in a Television Production

* Bob Anderson "The Simpsons" - Gracie Films
* Peter Chung "Firebreather" - Cartoon Network Studios
* Duke Johnson "Frankenhole: Humanitas" – ShadowMachine
* Tim Johnson "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation
* Gary Trousdale "Scared Shrekless" - DreamWorks Animation

Directing in a Feature Production

* Sylvain Chomet "The Illusionist" - Django Films
* Pierre Coffin “Despicable Me” – Illumination Entertainment
* Mamoru Hosoda “Summer Wars” – Madhouse/Funimation
* Chris Sanders, Dean DeBlois “How To Train Your Dragon” - DreamWorks Animation
* Lee Unkrich “Toy Story 3” – Disney/Pixar

Music in a Television Production

* J. Walter Hawkes "The Wonder Pets!" - Nickelodeon Production & Little Airplane Productions
* Henry Jackman, Hans Zimmer and John Powell "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation
* Tim Long, Alf Clausen, Bret McKenzie, Jemaine Clement "The Simpsons: Elementary School Musical" - Gracie Films
* Shawn Patterson "Robot Chicken's DP Christmas Special" – ShadowMachine
* Jeremy Wakefield, Sage Guyton, Nick Carr, Tuck Tucker "SpongeBob SquarePants" – Nickelodeon

Music in a Feature Production

* Sylvain Chomet "The Illusionist" - Django Films
* David Hirschfelder "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures
* John Powell "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Harry Gregson Williams "Shrek Forever After" - DreamWorks Animation
* Pharrell Williams, Heitor Pereira "Despicable Me" - Illumination Entertainment

Production Design in a Television Production

* Alan Bodner "Neighbors From Hell" - 20th Century Fox Television
* Barry Jackson "Firebreather" - Cartoon Network Studios
* Pete Oswald "Doubtsourcing" - Badmash Animation Studios
* Richie Sacilioc "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation
* Scott Wills "Sym-Bionic Titan" - Cartoon Network Studios

Production Design in a Feature Production

* Yarrow Cheney "Despicable Me" - Illumination Entertainment
* Eric Guillon "Despicable Me" - Illumination Entertainment
* Dan Hee Ryu "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures
* Pierre Olivier Vincent "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Peter Zaslav "Shrek Forever After" - DreamWorks Animation

Storyboarding in a Television Production

* Sean Bishop "Scared Shrekless" - DreamWorks Animation
* Fred Gonzales "T.U.F.F. Puppy" – Nickelodeon
* Tom Owens "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation
* Dave Thomas "Fairly OddParents" – Nickelodeon

Storyboarding in a Feature Production

* Alessandro Carloni "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Paul Fisher "Shrek Forever After" - DreamWorks Animation
* Tom Owens "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Catherine Yuh Rader "Megamind" - DreamWorks Animation

Voice Acting in a Television Production

* Jeff Bennett as The Necronomicon "Fanboy & Chum Chum" - Nickelodeon & Frederator
* Corey Burton as Baron Papanoida "Star Wars: The Clone Wars" - Cartoon Network
* Nika Futterman as Asajj Ventress "Star Wars: The Clone Wars" - Cartoon Network
* Mike Henry as Cleveland Brown "The Cleveland Show" - Fox Television Animation
* James Hong as Mr. Ping "Kung Fu Panda Holiday" - DreamWorks Animation

Voice Acting in a Feature Production

* Jay Baruchel as Hiccup "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Gerard Butler as Stoick "How To Train Your Dragon" - DreamWorks Animation
* Steve Carrell as Gru "Despicable Me" - Illumination Entertainment
* Cameron Diaz as Fiona "Shrek Forever After" - DreamWorks Animation
* Geoffrey Rush as Ezylryb "Legend Of The Guardians: The Owls of Ga'Hoole" - Warner Bros. Pictures

Writing in a Television Production

* Daniel Arkin "Star Wars: The Clone Wars: Heroes on Both Sides" - Lucasfilm Animation Ltd.
* Jon Colton Barry & Piero Piluso "Phineas & Ferb: Nerds of a Feather" - Disney Channel
* Geoff Johns, Matthew Beans, Zeb Wells, Hugh Sterbakov, Matthew Senreich, Breckin Meyer, Seth Green, Mike Fasolo, Douglas Goldstein, Tom Root, Dan Milano, Kevin Shinick & Hugh Davidson "Robot Chicken: Star Wars Episode III" – ShadowMachine
* Billy Kimball & Ian Maxtone-Graham "The Simpsons: Stealing First Base" - Gracie Films
* Michael Rowe "Futurama" - The Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television

Writing in a Feature Production

* Michael Arndt “Toy Story 3” – Disney/Pixar
* Sylvain Chomet “The Illusionist” – Django Films
* William Davies, Dean DeBlois, Chris Sanders “How to Train Your Dragon” – DreamWorks Animation
* Dan Fogelman “Tangled” - Disney
* Alan J. Schoolcraft, Brent Simons “Megamind” – DreamWorks Animation

JURIED AWARDS__________________________________

Winsor McCay Award — Brad Bird, Eric Goldberg, Matt Groening

June Foray — Ross Iwamoto

Ub Iwerks Award — Autodesk

Special Achievement — “Waking Sleeping Beauty”
Image
User avatar
DerLanghaarige
Lohman's Wet Shirt
 
Posts: 2558
Joined: Fri Dec 09, 2005 3:00 pm
Location: Germany


Re: The Official Annie Awards Thread (Annie Get Your Gun!)

Postby TheButcher on Sun Feb 05, 2012 11:59 pm

User avatar
TheButcher
ZONE NEWS DIRECTOR
 
Posts: 17418
Joined: Sat Jul 16, 2005 7:02 am
Location: The Bureau of Sabotage


Return to Animation

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests